Erasmus – otwórz się na nowe możliwości

W naszej szkole odbyło się podsumowanie projektu „Praktyki zagraniczne dla ZSP2 w Piotrkowie Trybunalskim” realizowanego w ramach projektu POWER na zasadach programu Erasmus +.

Już po raz czwarty grupa 68 uczniów z Technikum Budowy Maszyn im. Powstańców Śląskich z ZSP nr 2 wyjechała na praktyki zawodowe do stolicy Węgier – Budapesztu.

Uczestnikami wyjazdu była młodzież z klas pierwszych, drugich i trzecich kształcąca się w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik mechanik, technik programista oraz technik teleinformatyk. Głównym celem projektu było zapewnienie uczestnikom dostępu do praktyk zawodowych, które miały umożliwić im wszechstronny rozwój i podniesienie kompetencji na europejskim rynku pracy.
Jeszcze przed wyjazdem uczestnicy projektu przygotowywali się do niego bardzo intensywnie. Wzięli udział w kursie języka angielskiego, uczestniczyli w szkoleniu międzykulturowym, brali udział w zajęciach z doradcą zawodowym. Nad całością pieczę sprawował koordynator projektu: pan Mariusz Librowski.

Dzięki pozyskanym środkom unijnym, udział w projekcie był bezpłatny. Uczniowie mieli zapewnione zakwaterowanie, przejazd autobusem do Budapesztu, darmowe bilety na przejazdy miejskie, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz zapewnione wycieczki i inne atrakcje turystyczne.

Młodzież, oprócz zwiedzania samego Budapesztu, pojechała w ciekawą podróż do Egeru. Interesującym doświadczeniem było także zwiedzanie międzynarodowej wystawy EXPO. Uczestnicy praktyk pojechali także nad Balaton (w porze letniej i jesiennej), zasmakowali lokalnych potraw.

W zakładach pracy, autoryzowanych serwisach, prywatnych warsztatach oraz firmach informatycznych uczniowie mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się ze specyfiką swojego zawodu, do poznania nowych metod pracy, poszerzania kompetencji językowych, zdobywania dodatkowych umiejętności.

Każdy z uczniów otrzymał CERTYFIKAT potwierdzający odbycie praktyki zawodowej.