W tym roku mija 200 lat od pierwszego wydania baśni braci:Wilhelma i Jacoba Grimm. Z tej okazji konkurs niemieckojęzyczny dla wszystkich uczniów naszej szkoły:
Mein Held aus der Märchenwelt
Szczegółowy regulamin konkursu jest dostępny u organizatora konkursu mgr Barbary Krawczyk (pracownia językowa A34)
Dla uczestników konkursu przewidziano atrakcyjne nagrody.
Wilhelm i Jacob Grimm żyli na przełomie XIX i XX w. Byli członkami Akademii Nauk w Berlinie. Ogromny jest ich dorobek w zakresie językoznawstwa i zbieractwa pieśni ludowych. Starszy z braci – Jacob Grimm sformułował w pracy zatytułowanej Deutsche Grammatik prawo językowe, które po latach nazwano „prawem Grimma” (prawo przesuwki spółgłoskowej w językach germańskich).
W 1852 r. bracia Grimm rozpoczęli publikację wielotomowego słownika języka niemieckiego (Deutsches Wörterbuch) Dzieło zostało dokończone po latach, liczy 32 tomy. Ostatni tom ukazał się w 1961 r.
W 1812 r. po raz pierwszy wydano spisane przez nich baśnie – „Kinder- und Hausmärchen”. Oryginał, znany pod nazwą Kassel Handexemplare (pol. Rękopis Kasselski), został wpisany na Światową Listę Dziedzictwa Baśnie zebrane i spisane przez braci Grimmów uznano za część światowego dziedzictwa kultury. UNESCOwpisała je do rejestru „Pamięć świata”.
Cykl baśni spisanych przez niemieckich pisarzy i językoznawców, braci Wilhelma i Jacoba Grimmów powstał na podstawie wieloletnich badań podań, mitów i opowieści ludowych, stał się klasyką literatury, przetłumaczoną na wiele języków. Grimmowie gromadzili materiał przez 13 lat. Autorzy zebrali, opracowali i opublikowali teksty na podstawie podań, mitów i ludowych opowieści. O swoich motywacjach informowali czytelnika w przedmowach, poprzedzających kolejne wydania baśni. Czytamy w nich, że chcieli chronić przeszłość, tradycję, dziedzictwo kultury. „Była już chyba najwyższa pora, by baśnie te utrwalić, bowiem tych, którzy powinni je przechowywać, jest wciąż coraz mniej”– pisali Grimmowie.
Warto pamiętać, że baśnie Grimmów są kanwą historii, którymi karmi się współczesna kultura popularna.
Bracia Grimm, w publikowanych baśniach, zmierzali do odtworzenia najstarszego wzorca motywów baśniowych w nich występujących, stąd charakterystyczne dla tych opowieści okrucieństwo.
Niemniej w świecie tych baśni panowało żelazne prawo moralne – dobro i przezorność zwycięża niegodziwość.
Mimo ogromu zła, w świecie pełnym zawiści i oszustwa zawsze wygrywa dobro; popłaca pracowitość i odwaga. Książę i królewicz spełnia marzenia ubogiej, ale pięknej, mądrej i dobrej dziewczyny.
W dniu 5 października 2011 roku Rząd Federalny zatwierdził projekt monety kolekcjonerskiej o nominale 10 Euro, upamiętniającej 200-setną rocznicę opublikowania Baśni Braci Grimm.
Rant gładki, a na nim napis: „UND WENN SIE NICHT GESTORBEN SIND…“
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 to szkoła wielu możliwości.
Oferujemy pięć pracowni komputerowych wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt audiowizualny: tablice interaktywne dotykowe i magnetyczne, wizualizery, tablety, LCD itp. Nowoczesne sale do nauki języków obcych. Dwie sale gimnastyczne bogato wyposażone w sprzęt sportowy. Nowoczesną siłownię oraz basen (250 m od szkoły)