dalekie jest to miasteczko...

Dalekie jest to miasteczko
Pod śniegiem milczącym i gęstym
Wierzby co przy śnie moim trzymały straż
Każdej nocy jawią się w snach
Późnym popołudniem, 26 stycznia 2018 roku uczniowie należący do szkolnego koła teatralnego przygotowali pod opieką i kierunkiem pani Magdy Tułnowskiej i pani Joanny Ziętek wyjątkową poetycką podróż do sennego, przedwojennego małego miasteczka leżącego gdzieś we wschodniej Europie.
To tutaj wolnej płynął czas, to tu magia wyobraźni mieszała się z codziennością. Wybór wierszy nie był przypadkowy. Okiem wrażliwego i czułego poety „oglądano” żydowski targ, szabasowy wieczór, relacje z rodziną i krewnymi, pierwszą randkę, budzące się miłosne uczucie, porzucenie i ... ostatecznie śmierć.
Poeci i poetki, których wiersze wykorzystano w programie, pochodzili z terenów dawnej Rzeczypospolitej oraz dzisiejszej Rosji, Ukrainy, Litwy i Białorusi. Sięgnięto, między innymi, po teksty Chaima Nachmana Bialika, Chaima Siemiatyckiego, Miszy Trojanowa, Mosze Tajfa. Wiersze, w oryginalnej wersji, spisane były w języku hebrajskim, jidysz, ukraińskim, rosyjskim, natomiast w przedstawieniu posłużono się ich polskim przekładem.
Przedstawienie wzbogacono ilustracjami obrazów znanych żydowskich artystów malarzy (dekoracje oraz prezentacja multimedialna) oraz fragmentami muzyki klezmerskiej.

W programie udział wzięli: Martyna Kopińska z klasy I A LO, Angelika Dutkiewicz, Bożena Jarosińska i Natalia Grzelka z klasy II A LO, Teoman Inan z klasy I C LO, Jędrzej Zając z klasy II C LO, Oskar Kotlicki i Michał Odrzywolski z klasy I C T4, Wiktor Furman i Damian Jaworski z klasy III B T4 oraz Bartosz Oleksiewicz z klasy III A T4.