Erasmus zmienia życie i otwiera umysły

21 września 2018 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste podsumowanie projektu „Praktyki zagraniczne dla ZSP2 w Piotrkowie Trybunalskim w ramach programu Erasmus +”.

Nauka w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 to nie tylko wyposażenie uczniów w wiedzę i umiejętności merytoryczne, ale to także rozwijanie pasji, zainteresowań i kompetencji, które w przyszłości pomogą odnaleźć się na rynku pracy oraz funkcjonować w rozmaitych aspektach życia społecznego.
W ubiegłym roku szkolnym 57 uczniów z klas trzecich technikum o profilu technik mechanik, technik pojazdów samochodowych oraz technik teleinformatyk wzięło udział w projekcie praktyk zagranicznych. Głównym celem programu był dostęp do praktycznej nauki zawodu, podniesienie kompetencji zawodowych i umożliwienie wszechstronnego rozwoju przyszłego pracownika.
Praktyki zlokalizowano w hiszpańskiej Sewilli oraz we włoskich miastach: Forli i Bolonii.
Młodzież, podsumowując projekt, przygotowała trzy prezentacje, w których pokazała, jak wyglądały przygotowania do wyjazdu (kurs językowy, szkolenie międzykulturowe, zajęcia z doradztwa zawodowego), wylot do miejsc docelowych, przebieg praktyki zawodowej, zajęcia integracyjne, poznawanie nowych miejsc (np. zwiedzanie Cordoby, Wenecji, Florencji), ciekawostki i krótkie filmy obrazujace inną kulturę.

Uczniowie potwierdzili, że program Erasmus+ to wspaniała inicjatywa. Uczestnictwo w praktykach zagranicznych wzbogaciło doświadczenie zawodowe, pozwoliło rozwijać umiejętności, uczyło samodzielności, odpowiedzialności, obycia kulturowego, swobodnego poruszania się w obcym kraju. Młodzież rozwijała umiejętności językowe w praktyce, poznawała wielu ciekawych ludzi i wiele interesujących miejsc.

Na podsumowanie projektu zaproszono wielu gości:
- pana Radosława Kaczmarka, Kierownika Referatu Edukacji
- pana Rafała Kanię, Prezesa Zarządu Pioma Odlewnia Sp. z o.o.
- pana Piotra Nowickiego - Dyrektora Oddziału w Pioma Odlewnia Sp. z o.o.
- pana Krzysztofa Orkisza - zastępcę Kierownika Kształcenia Praktycznego Haering Polska
- panią Mileną Nowakowską - pracownika Radia Strefa FM
- pana Mariusza Librowskiego - koordynatora projektu Erasmus +