Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2
w Piotrkowie Trybunalskim

WIELKA LEKCJA GEOGRAFII 2017

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
5 + 2 =
mis
17 listopada grupa uczniów pod opieką p. Izabeli Makowskiej pojechała na serią wykładów z geografii w ramach 19. Explorers Festival. Plan dnia tak się prezentował:
godz. 9.20
Wykład i wizualizacja 1: „Dom przy lodowcu – opowieść z dalekiego Spitsbergenu”
Wykładowca: prof. dr hab. Ireneusz Sobota / Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu
godz. 10.40
Wykład 2: „Szlakiem przyrody, kultury i tradycji przez Wybrzeża Południowobałtyckie”
Wykładowca: prof. dr hab. Mariusz Szubert / Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie
godz. 11.20
Wizualizacja 2: „Na krawędzi” Mikołaj Gospodarek / Polska
godz. 12.00
Przerwa śniadaniowa
godz. 12.30
Wykład 3: „Wybrzeże – miejsce starcia żywiołów” Wykładowca: prof. dr hab. Piotr Czubla / Uniwersytet Łódzki
godz. 13.10
TEST
godz. 13.45
Wizualizacja 3: „Tam gdzie ląd spotyka się z oceanem” dr Elżbieta Papińska / Uniwersytet Łódzki
 
     Pierwszy wykład zobrazowany zdjęciami przekazał niezbędne informacje o powstawaniu lodowców, ich przemieszczaniu się oraz topnieniu. Poznaliśmy historię najdalej na północ na świecie wysuniętej polskiej placówki naukowej, przeplataną losami uczestników corocznych ekspedycji badawczych. Wyprawie towarzyszyły zwierzęta, które przystosowały się do życia w tym mroźnym świecie, z królem Arktyki niedźwiedziem polarnym na czele.
     Drugi wykład omawiał przyrodnicze i kulturowe walory wybrzeża Bałtyku od Krynicy Morskiej (wschód) po Świnoujście (zachód). Ponadto zostały przedstawione wybrane zagadnienia gospodarki morskiej polskiego wybrzeża Bałtyku.
     Wizualizacja fotografa Mikołaja Gospodarka przeniosła nas w piękne krajobrazy nadmorskie. Zaczęliśmy od wybrzeży polskich, poprzez wybrane połączenia ląd – woda innych państw Europy, skończyliśmy na wybrzeżach Chorwacji, czyli połączeniu morza i gór.
     Zmęczeni po pierwszej części z wielką przyjemnością skorzystaliśmy z poczęstunku, który był zapewniony przez organizatorów.
     Po przerwie wysłuchaliśmy wykładu akademickiego poprowadzonego przez Profesora UŁ Piotra Czublę. Wybrzeża to jedne z najbardziej dynamicznych środowisk. Nie dość, że cechują się olbrzymim zróżnicowaniem, to nieustannie podlegają zmianom. W jednych miejscach są niszczone, gdzie indziej nadbudowywane.
     Kolejnym punktem był test. Wiele pytań pochodziło z wcześniejszych wykładów. Uczniowie stwierdzili, że jak się dobrze słuchało i zapamiętywało to można było „coś tam” napisać. W tym roku nie znaleźliśmy się wśród osób nagrodzonych, ale może w przyszłym…
Dla zainteresowanych tegoroczny test z odpowiedziami dostępny w załączniku.
Gratulujemy najlepszym uczniom i najlepszej szkole J
     Na koniec obejrzeliśmy wybrzeża, gdzie nieustannie odbywa się gra, której głównymi aktorami są fale morskie smagające ląd. Różnorodność wybrzeży jest ogromna, co czyni je jedną z atrakcji geoturystycznych.
 

Załączniki artykułu

test (pdf) 3.82mb, (Pobrań: 547)
powrót