Technikum Budowy Maszyn

TECHNIK PROGRAMISTA

Programista to jeden z najlepiej opłacanych i najbardziej poszukiwanych na rynku pracy zawodów.

Technik programista jest znakomitym wyborem drogi życiowej dla wszystkich, którzy z ciekawością patrzą na komputery i nowoczesne technologie.

Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło w roku 2021 listę 24 zawodów, na które w ciągu najbliższych lat będzie szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Wśród tych zawodów znalazł się właśnie technik programista.

Programowanie to pasja dająca m.in. możliwość kontrolowania robotów, pisania gier 3D, aplikacji mobilnych, desktopowych i tworzenia innowacyjnych, kreatywnych projektów (np. inteligentne domy, pojazdy autonomiczne).

W trakcie nauki na kierunku technik programista uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności między innymi w zakresie:

• tworzenia, administrowania i użytkowania relacyjnych baz danych,
  • programowania aplikacji internetowych,
  • tworzenia i administrowania systemami zarządzania treścią (Joomla, WordPress),
  • projektowania, programowania i testowania zaawansowanych aplikacji webowych,
  • projektowania, programowania i testowania aplikacji desktopowych,
  • projektowania, programowania i testowania aplikacji mobilnych.

technik mechanik - klasa objęta PATRONATEM firmy MBL

Uczeń zdobywa wiedzę i umiejętności w zakresie obróbki mechanicznej skrawaniem, obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie, wykonywania naprawy elementów i urządzeń, organizacji i nadzoru procesów produkcji oraz montażu maszyn i urządzeń. Absolwent szkoły w tym zawodzie może podjąć pracę w zakładach przemysłu maszynowego, obróbki metali oraz warsztatach naprawczych różnych dziedzin transportu i budownictwa lub kontynuować naukę na wyższych uczelniach.

Przedmiot rozszerzony: matematyka

Zajęcia praktyczne realizowane są firmach:
MBL POLSKA / PIOMA - S.A. i ZAMET INDUSTRY S.A. /
 zapewniają zatrudnienie absolwentom tego zawodu.

Informacja o zawodzie

Nauka trwa 5 lat. Uczeń ma możliwość zdobycia zarówno wiedzy ogólnokształcącej (nauka dwóch języków obcych) jak i wiedzy ogólnozawodowej, specjalistycznej oraz wiedzy z zakresu obsługi i posługiwania się komputerami. Nauka obejmuje przygotowanie zawodowe polegające na teoretycznym i praktycznym przygotowaniu do zawodu mechanika, organizowania i nadzorowania przebiegu procesów wytwarzania maszyn i urządzeń, instalowania i uruchamiania obiektów mechanicznych wprowadzanych do eksploatacji, przeprowadzania kontroli jakości wykonania wyrobów i usług, projektowania prostych obiektów mechanicznych wraz ze sporządzaniem ich dokumentacji konstrukcyjnej i obsługi obrabiarek sterowanych numerycznie oraz innych nowoczesnych maszyn i urządzeń. Zawód technik mechanik jest zawodem szerokoprofilowym. Absolwenci z tytułem technika mogą być zatrudnieni w różnych zakładach przemysłowych, handlowych i rzemieślniczych, są przygotowani do założenia własnej firmy, mogą kontynuować naukę na wyższych uczelniach.

technik pojazdów samochodowych

Absolwent znajdzie zatrudnienie w salonach obsługi i sprzedaży samochodów, zakładach produkcyjnych i naprawczych pojazdów samochodowych, stacjach kontroli pojazdów, przedsiębiorstwach transportu samochodowego, przedsiębiorstwach zajmujących się likwidacją pojazdów samochodowych, instytucjach zajmujących się ewidencją pojazdów samochodowych oraz ubezpieczeniami komunikacyjnymi, przedsiębiorstwach doradztwa technicznego dotyczącego motoryzacji. Może prowadzić własną działalność lub kontynuować naukę na studiach wyższych.

Przedmiot rozszerzony: matematyka

Informacja o zawodzie

Nauka trwa 5 lat. Uczeń ma możliwość zdobycia zarówno wiedzyogólnokształcącej (nauka dwóch języków obcych) jak i wiedzyogólnozawodowej, specjalistycznej oraz wiedzy z zakresu obsługi i posługiwania się komputerami.Nauka obejmuje przygotowanie zawodowe polegające na teoretycznym i praktycznym przygotowaniu do zawodu technik pojazdów samochodowych, organizowania procesów obsługi i naprawy pojazdów samochodowych,dokonywania oceny stanu technicznego pojazdu, wykonywania napraw pojazdów samochodowych, sprzedaży pojazdów samochodowych oraz artykułów motoryzacyjnych, prowadzenia postępowania związanegoz ubezpieczeniami, ewidencją oraz obrotem pojazdami samochodowymi, prowadzenia usług motoryzacyjnych. Uczeń w trakcie nauki ma możliwość uzyskania prawa jazdy kategorii B. Absolwenci z tytułem technika pojazdów samochodowych mogą być zatrudnieni w stacjach obsługi, zakładach produkcyjnych i naprawczych,w stacjach kontroli pojazdów, w salonach sprzedaży, w przedsiębiorstwach transportu samochodowego, instytucjach zajmujących się ewidencją pojazdów oraz ubezpieczeniami komunikacyjnymi, mogą prowadzić działalność gospodarczą.

Kryteria przyjęć do klasy pierwszej

1. Rekrutację do klas pierwszych przeprowadza szkolna komisja rekrutacyjna
powołana przez Dyrektora Szkoły
w przypadku zawieszenia przez organprowadzący naboru elektronicznego.

2. Zasady rekrutacji zawarte są w Zarządzeniu Łódzkiego Kuratora Oświatyna
dany rok szkolny oraz w szkolnym regulaminie rekrutacji.

W naszej szkole masz do wyboru języki: angielski, niemiecki, rosyjski, hiszpański
Nauka w Technikum trwa 5 lat.

wniosek_24_25 (pdf) 0.60mb, (pobrań: 44)