LEKCJA W ARCHIWUM PAŃSTWOWYM

W dniu 2 czerwca klasa Ib LO uczestniczyła w nietypowej lekcji języka polskiego.
Zajęcia odbyły się w Archiwum Państwowym. Młodzież miała okazję poznać specyfikę pracy w tej instytucji, dowiedzieć, czym jest źródło historyczne i jakie były losy polskich dokumentów państwowych. Tematem głównym prelekcji były archiwa rodzinne i ich tajniki. Dr Maciej Hubka, prowadzący prelekcję uświadomił uczniów, jak ważne są  stare fotografie, dokumenty dla rodzinnej tradycji. Zapoznał ze sposobami przechowywania, zabezpieczania i digitalizacji archiwów, niebezpieczeństwami, na jakie są narażone. Okazuje się, że każde niepozorne zdjęcie czy stary dokument może wnieść wiele do rodzinnej historii i przekazać wiedzę o kolejach losu naszych przodków. Na przykładzie materiałów pochodzących z prywatnych zbiorów dr M. Hubka omówił typowe błędy popełniane przy przechowywaniu archiwów.
Tradycje i historie rodów są częstym tematem dzieł literackich, chociażby epopei „Pan Tadeusz” czy powieści Stefana Żeromskiego „Przedwiośnie”, dlatego archiwalna lekcja polskiego z pewnością pozwoli na głębsze zrozumienie problematyki tych (i wielu innych) szkolnych lektur.
Ta wyjątkowa, różna od codziennej rutyny, lekcja w archiwum na pewno pozostanie w pamięci uczniów, a wiedza na niej zdobyta - wykorzystana w praktyce.