Erasmus – młodzież w działaniu

Uczniowie z ZSP nr 2 na zagranicznych praktykach zawodowych – Sewilla, Forli. Już po raz trzeci, na przełomie listopada i grudnia 2019 roku, grupa uczniów z Technikum Budowy Maszyn im. Powstańców Śląskich w ZSP nr 2 wyjechała na praktyki zawodowe do Sewilli (Hiszpania) i Forli (Włochy). Opiekę nad uczniami sprawowało czworo nauczycieli.

Uczestnikami wyjazdu była młodzież kształcąca się w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik mechanik oraz technik teleinformatyk.

Taka forma zdobywania praktycznych umiejętności zawodowych i poszerzania wiedzy oraz pogłębiania znajomości języka angielskiego odbywa się dzięki współpracy z Narodową Agencją Programu Erasmus +.
W zakładach pracy, autoryzowanych serwisach, prywatnych warsztatach oraz firmach informatycznych uczniowie mieli niepowtarzalną okazję do zapoznania się ze specyfiką swojego zawodu, do poznania nowych metody pracy, poszerzania kompetencji językowych, zdobywania dodatkowych umiejętności przydatnych na rynku pracy, wzbogacenia języka branżowego związanego z wykonywaniem zadań, nabywania umiejętności pracy w zespole. Przy okazji uczniowie nabywali pewność siebie w zadaniach wymagających indywidualnych umiejętności (praca na samodzielnym stanowisku).

Wyjazd na praktykę zagraniczną poprzedzony był tygodniowymi zajęciami, na których młodzież przeszła intensywny kurs języka angielskiego; poprowadzono zajęcia kulturowe, prezentujące najważniejsze kwestie odrębności lokalnej i kolorytu południowej Europy.

Dzięki pozyskanym środkom unijnym, udział w projekcie był bezpłatny. Uczniowie mieli zapewnione zakwaterowanie, przelot samolotem do Sewilli i do Bergamo, darmowe bilety na przejazdy autobusowe i kolejowe, ubezpieczenie, kieszonkowe oraz zapewnione wycieczki i inne atrakcje turystyczne.

Grupa hiszpańska oprócz zwiedzania samej Sewilli, pojechała w interesującą podróż do Cordoby. Zaś uczniowie odbywający praktykę w północnych Włoszech, zwiedzili Florencję – miasto bankierów oraz (wyjątkowo suchą) Wenecję – najpiękniejszy salon Europy. Dodatkową atrakcją była krótka eskapada do Rimini i do San Marino.

Szkolny projekt nosił nazwę: Praktyki zagraniczne dla ZSP 2 w Piotrkowie Trybunalskim w ramach programu Erasmus+.