Archiwum – zasobny skarbiec dziejów

30 września 2021 r. uczniowie z klasy II A LO uczestniczyli w wyjątkowym wydarzeniu – Dniu Archiwisty.
Obecna siedziba Archiwum Państwowego w Piotrkowie Trybunalskim mieści się w zabytkowym budynku dawnej Synagogi przy ulicy Jerozolimskiej.
Archiwum na ten dzień przygotowało wiele atrakcji:
- zwiedzanie pomieszczeń magazynowych, w których przechowywane są najstarsze dokumenty i źródła dotyczące Piotrkowa Trybunalskiego oraz regionu
- warsztaty numizmatyczne z multimedialną prezentacją dotyczącą monet Polski królewskiej, historii mennictwa, ciekawostek o wybijanych na monetach inskrypcjach, herbach, symbolach; uczniowie, po prelekcji, mogli samodzielnie zabawić się w „numizmatyka”, określić i wydatować historyczne pieniądze; warsztatom towarzyszyła wystawa oryginalnych monet z okresu od XV do XVIII wieku.
- wystawę związaną z postacią znanego piotrkowianina, Kazimierza Stronczyńskiego (numizmatyka, sfragistyka, heraldyka, historyka, przyrodnika) wraz z prezentacją zachowanych w zbiorach Archiwum rękopisach i drukach tego wybitnego badacza.

Pracownicy archiwum opowiadali o specyfice swojej pracy, o najciekawszych dokumentach i księgach znajdujących się w zbiorach.
Każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy egzemplarz „Weterana Piotrkowskiego” oraz dołączony do jednodniówki magnes.