I Mistrzostwa Piotrkowa i Powiatu w Informatyce

W dniu 17 marca 2017 roku o godzinie 10:00 na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 odbył się finał konkursu „I Mistrzostwa Piotrkowa i Powiatu w Informatyce”.
Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy informatycznej wśród młodzieży, rozwijanie i doskonalenie umiejętności myślenia technicznego, posługiwania się nowoczesnymi środkami komunikowania się i przekazu informacji, a także kształcenie zdolności podejmowania odpowiedzialnych działań i rozwijanie umiejętności współpracy w zespole.
Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych z Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego szczególnie zainteresowanych informatyką, chcących poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności.
Do konkursu zgłosiło się 12 trzyosobowych drużyn z następujących szkół: Gimnazjum nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim, Gimnazjum nr 3 w Piotrkowie Trybunalskim, Gimnazjum w Przygłowie z siedzibą we Włodzimierzowie, Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Czarnocinie, Gimnazjum w Szydłowie, Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Niechcicach, Gimnazjum w Wodzinie Prywatnym, Gimnazjum w Woli Krzysztoporskiej.
Pierwszy etap konkursu odbył się w dniu 10 marca 2017 roku. Wówczas uczestnicy przystąpili do pierwszej konkurencji – testu online.
W trakcie finałowych zawodów uczniowie wzięli udział w konkurencjach: znam sprzęt, zagadki informatyczne, szyfrowanie, zadania interaktywne, których tematyka obejmowała wiedzę z zakresu podstaw sieci komputerowych, przetwarzania tekstu, obrazu, podstaw algorytmiki oraz budowy komputera. Przeprowadzone zostały również warsztaty z sieci komputerowych. Uczniowie pod czujnym okiem pana Edwarda Łuczaka samodzielnie zacisnęli końcówkę RJ-45 na kablu typu skrętka i przetestowali poprawność jego działania.
Panie Joanna Adaszek i Aldona Kacpura przygotowały i przeprowadziły dla uczniów gimnazjum quiz dotyczący znajomości zawodów. Zwycięzcami zostali Tobiasz Wrona z Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego w Niechcicach oraz Bartłomiej Dróżdż z Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego w Czarnocinie.

Po podsumowaniu punktów uzyskanych we wszystkich konkurencjach zwyciężyła drużyna z Gimnazjum w Przygłowie z siedzibą we Włodzimierzowie w składzie: Agata Przewoźnik, Justyna Pytka, Anna Krupa. Drugie miejsce zajęła drużyna z Gimnazjum w Woli Krzysztoporskiej w składzie: Klaudia Szczepocka, Robert Wieczorek, Dawid Wiśniewski. Trzecie miejsce przypadło Gimnazjum Nr 3 z Piotrkowa Trybunalskiego w składzie: Mateusz Kaczmarek, Mateusz Rozpondek, Krzysztof Andrzejewski.
Nagrody w „I Mistrzostwach Piotrkowa i Powiatu w Informatyce” ufundowali: kino „Helios” w Piotrkowie Trybunalskim, Bank Spółdzielczy Ziemi Piotrkowskiej w Piotrkowie Trybunalskim, Bank Pekao S.A. Oddział w Piotrkowie Trybunalskim, firma Kompas oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim.
„I Mistrzostwa Piotrkowa i Powiatu w Informatyce” zostały przygotowane przez nauczycielki informatyki i przedmiotów zawodowych: Agnieszkę Lenarcik i Agnieszkę Cygan-Kwapisz. Warsztaty przeprowadził nauczyciel przedmiotów teleinformatycznych Edward Łuczak. Natomiast nagłośnieniem zajął się Przemysław Głowacki.
Mamy nadzieję, że „I Mistrzostwa Piotrkowa i Powiatu w Informatyce” stworzyły młodzieży doskonałą możliwość współzawodnictwa i zabawy.