Sobieski pod Wiedniem

Ekspozycja połączona z prelekcją dr hab. Radosława Lolo, prof. Akademii Piotrkowskiej na temat haftowanej repliki obrazu Jana Matejki.
12 grudnia 2023 r. uczniowie naszej szkoły z klas liceum i technikum uczestniczyli w ciekawej prelekcji wygłoszonej przez pracownika Akademii Piotrkowskiej, doktora habilitowanego Radosława Lolo, na temat repliki obrazu Jana Matejki zatytułowanego „Jan III Sobieski”.
Zgromadzona publiczność w auli uczelni zapoznała się z wieloma ciekawostkami na temat jednego z największych tego typu dzieł:
- obraz ma wielkość 458x894 cm
- wzór składa się z 50 części
- ilość krzyżyków to 9,5 miliona
- łączny czas prac hafciarskich to 70 tys. godzin
- przy powstawaniu dzieła pracowało 78 wolontariuszy pochodzących z różnych miast, miasteczek i wsi całego kraju.

Prelegent omówił najciekawsze elementy dzieła, zwrócił uwagę na umieszczone na obrazie postaci, symbole, rekwizyty i detale. Do swojej barwnej opowieści wplótł ciekawostki z życia malarza, a także zwrócił uwagę na rolę Matejki w tworzeniu „plastycznej” historii państwa polskiego.