Zespół Szkół Ponadpodstawowych Nr 2
w Piotrkowie Trybunalskim

W ROLI GŁÓWNEJ - 42. FESTIWAL POLSKICH FILMÓW FABULARNYCH

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 3 =
prawy_box (1)
W dniach od 18 do 22 września gościliśmy w Gdyni na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. Gdyński festiwal od kilkudziesięciu lat przyciąga rzesze wielbicieli rodzimego kina.
Początkowo, tj. w latach 1974-1986, odbywał się w Gdańsku. Centrum festiwalowe stanowi obecnie, położony niedaleko pięknej plaży, Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Projekcje oraz wszelkie imprezy towarzyszące odbywają się również w Multikinie, kinie Helios oraz Gdyńskim Centrum Filmowym. Najciekawsze polskie filmy każdego roku rywalizują tutaj o statuetkę Złotych i Srebrnych Lwów oraz szereg nagród indywidualnych. My, podobnie jak w latach ubiegłych, obejrzeliśmy wszystkie filmy Konkursu Głównego.
Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej stanowił dla nas w tym czasie niemalże drugi dom. Każdego dnia od rana sumiennie i z pełnym zaangażowaniem uczestniczyliśmy w projekcjach najlepszych polskich produkcji ostatnich dwunastu miesięcy. Staraliśmy się nie uronić ani jednej chwili tej niezwykłej kulturalnej uczty. Nie lada atrakcją była dla nas możliwość bezpośredniej konfrontacji z zacnym gronem twórców polskiego kina. Kolejne seanse rozpoczynały się bowiem od przedstawienia reżyserów, producentów, scenarzystów, aktorów i innych, którzy byli zaangażowani do pracy przy filmie. Mało tego, po każdej projekcji mieliśmy okazję spotkać się z twórcami w sali konferencyjnej. Ci chętnie odpowiadali na pytania widzów, omawiali kolejne etapy tworzenia dzieła filmowego, podejmowali dyskusje w związku z problemami poruszanymi w ich filmach, niekiedy przytaczali zabawne anegdoty związane z pracą na planie.
To jeszcze nie koniec atrakcji! Codziennie w Gdyni dostawaliśmy „Klapsa”. Tak nazywała się gazetka redagowana specjalnie na tę okoliczność. Codzienną dawkę humoru dostarczały kolejne odcinki Kroniki Festiwalowej, którą przygotowywali uczniowie tutejszej szkoły filmowej.
Tegoroczne filmy, które w ramach Konkursu Głównego rywalizowały o statuetkę Złotych Lwów, wzbudziły w nas rozmaite emocje i refleksje. Wzruszały nas dramatyczne losy bohaterów ‘Wyklętego”, bawiła „Volta” Machulskiego, daliśmy się porwać „Atakowi paniki”. Zachwycające okazało się dzieło „Twój Vincent”, które stanowi pierwszą na świecie pełnometrażową animację, w której bohaterowie obrazów wielkiego mistrza Van Gogha opowiedzieli nam historię jego tragicznej śmierci. Nasze serca jednak, podobnie jak większości festiwalowej publiczności, zdobył film Łukasza Palkowskiego pt.: „Najlepszy” - wzruszająca historia życia Jerzego Górskiego, który wbrew wszelkim przeciwnościom osiągnął wielki sukces. „Najlepszy” zasłużył na niekończące się owacje na stojąco i w rezultacie otrzymał Nagrodę Publiczności. Jerzy Górski był obecny na premierze filmu. Podczas konferencji chętnie odpowiadał na pytania zachwyconej publiczności. To było dla nas niezwykłe doświadczenie.
W sobotni wieczór podczas Gali Finałowej zostały rozdane nagrody dla najlepszych:
Nagrodę „ZŁOTE LWY” dla najlepszego filmu „CICHA NOC” otrzymał reżyser PIOTR DOMALEWSKI oraz producenci: JERZY KAPUŚCIŃSKI, EWA JASTRZĘBSKA, JACEK BROMSKI. 

NAGRODĘ „SREBRNE LWY” za film „PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI” otrzymują reżyser i producent JOANNA KOS KRAUZE oraz reżyser KRZYSZTOF KRAUZE. 
Nagrody indywidualne otrzymują: 
AGNIESZKA HOLLAND i KASIA ADAMIK za reżyserię filmu „POKOT”
JAGODA SZELC za scenariusz do filmu „WIEŻA.JASNY DZIEŃ” 
JAGODA SZELC za debiut reżyserski filmu „WIEŻA. JASNY DZIEŃ” 

LENNERT HILLEGE za zdjęcia do filmu „POMIĘDZY SŁOWAMI” 

SANDRO DI STEFANO za muzykę do filmu „CZŁOWIEK Z MAGICZNYM PUDEŁKIEM” 

MAREK WARSZEWSKI za scenografię do filmu „NAJLEPSZY” 

MIROSŁAW MAKOWSKI, MACIEJ PAWŁOWSKI, JAN SCHERMER za dźwięk w filmie „POMIĘDZY SŁOWAMI” 

KATARZYNA LEŚNIAK za montaż filmu „PTAKI ŚPIEWAJĄ W KIGALI” 

JANUSZ KALEJA za charakteryzację do filmu „POKOT” 

AGATA CULAK za kostiumy do filmu „ZGODA” 

KAMILA KAMIŃSKA za profesjonalny debiut aktorski w filmie „NAJLEPSZY” 

MAGDALENA POPŁAWSKA za drugoplanową rolę kobiecą w filmie „ATAK PANIKI” 

ŁUKASZ SIMLAT za drugoplanową rolę męską w filmie „AMOK” 

JOWITA BUDNIK i ELIANE UMUHIRE za główne role kobiece w filmie „PTAKI ŚPIEWAJĄ
W KIGALI” 

DAWID OGRODNIK za główną rolę męską w filmie "CICHA NOC"

Podczas Gali w Teatrze Muzycznym Platynowe Lwy za całokształt twórczości odebrał reżyser i scenarzysta filmowy, teatralny i telewizyjny, Jerzy Gruza. 

Nagrodę Publiczności otrzymał Łukasz Palkowski, reżyser filmu „NAJLEPSZY”.
 
Po tygodniowym pobycie w Gdyni trudno powrócić do szkolnej  rzeczywistości. Wciąż myślami wędrujemy po czerwonym dywanie sięgającym aż do szczytów naszych marzeń. Być może ta przygoda stanie się inspiracją do zrealizowania naszych najskrytszych pragnień?


Natalia Dukowska
Magdalena Jargan
Natalia Przybyła
 
powrót