Żonkile – symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim

Powstanie w getcie warszawskim wybuchło o świcie 19 kwietnia 1943 r. Niemcy rozpoczęli ostateczną likwidację warszawskiego getta.
Esesmanom, żołnierzom i policjantom wspieranym przez artylerię, czołgi i samoloty stawiła opór grupa kilkuset powstańców z Żydowskiej Organizacji Bojowej i Żydowskiego Związku Wojskowego, uzbrojonych głównie w granaty i butelki z benzyną. Nie mieli nadziei na zwycięstwo, ale woleli zginąć z bronią w ręku niż dać się wymordować w obozach zagłady. Walki trwały aż miesiąc. Niemieckie bomby zapalające zrównały getto z ziemią, a większość powstańców zginęła. Co roku możemy uczcić ich pamięć, przypinając do ubrania symboliczny żółty żonkil. Akcję tę wspiera wiele żydowskich i polskich organizacji, instytucji, placówek kultury oaz znanych osób.
W tym roku ZSP nr 2 w Piotrkowie Trybunalskim przyłączyła się do tej szlachetnej akcji. Członkowie Samorządu Uczniowskiego i szkolnego koła wielokulturowego rozdawali żonkile uczniom, nauczycielom, artystom występującym w szkole i mieszkańcom osiedla. Każdy kwiatek zaopatrzony był w metryczkę informującą o 74. rocznicy powstania w getcie warszawskim.